Drugie kłamstwo katyńskie

Autor: Marcin Wolski

Wokół mordu katyńskiego nadal toczy się dziwna gra. W rosyjskich mediach powracają dawne kłamstwa, najczęściej złagodzone, a w procederze odchodzenia od prawdy, zmiękczania jej i zadeptywania uczestniczą polskie władze, polscy historycy, a nawet rodziny katyńskie. O co tu chodzi? O przypodobanie się obecnym władcom Rosji? A jeśli tak, na ile jest to taktyka wymuszona przez doraźną politykę, na ile - strategia wpływający z kalkulacji lub musu?

"Nowa polityka wschodnia" jest jednym ze sztandarowych projektów rządu Donalda Tuska. Ożywianie kontaktów gospodarczych ze wschodnim sąsiadem należy do działań racjonalnych, również spotkania przywódców cieszą, gdy służą ociepleniu kontaktów czy pogłębieniu wzajemnego zrozumienia. Inaczej - jak niesławna obecność Aleksandra Kwaśniewskiego (w tylnych rzędach) podczas obchodów zakończenia II wojny światowej w Moskwie - działania takie przypominają jedynie hołd lennika. Dlatego tak zaniepokoił Polaków komunikat wydany po rozmowie telefonicznej premierów obu państw w lutym tego roku. » czytaj całość 

"Schematyzm" Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych
w Polsce - 1992

Autor: o. Grzegorz Wiśniowski

Chciał być apostołem w Rosji - Kleryk Dominik Drabczyński


Urodził się 8 listopada 1916 r. w Kętach. Na chrzcie świętym otrzymał imiona rodziców : Ignacy Marian. Był synem Ignacego i Marii z domu Kindler. Pochodził z wielodzietnej rodziny, przechowującej żywe tradycje religijne. Wykształcenie podstawowe pobierał w Kętach, a średnie w Bielsku. Po szóstej klasie gimnazjalnej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i 29 sierpnia 1934 r. rozpoczął nowicjat w Pilicy. Dnia 30 sierpnia 1935 r. złożył pierwsze śluby zakonne.

W latach 1935-1938 przebywał w klasztorze św. Kazimierza w Krakowie. W tym czasie w Studium Braci Mniejszych Kapucynów odbywał naukę w zakresie liceum i filozofii. W 1938 r. przybył do klasztoru w Wieliczce. Dnia 8 września złożył uroczyste śluby wieczyste na ręce o. Ferdynanda Sobanka, magistra kleryków, a zaraz potem w Seminarium własnego Zakonu pod wezw. św. Bonawentury podjął studia teologiczne. Był wzorowym zakonnikiem, zdolnym studentem, dobrym kolegą. (...)

(...) Sądząc po ludzku, Dominik mógł ocaleć. Wystarczyło, żeby zdjął płaszcz oficerski. Nie uczynił tego, bo chciał służyć Polsce, chciał pomagać innym, bo marzył o "misji wschodniej" i oto otwierała się przed nim perspektywa jej realizacji .(...)
» czytaj całość"Kolejna skarga rodzin ofiar Katynia"

Autor: Ewa Łosińska

Link do artukułu:
» http://www.rp.pl/artykul/442883_Kolejna_skarga_rodzin_ofiar_Katynia.html

21 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej składa dziś kolejną skargę przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Jest wśród nich 92-letnia Danuta Kraczkiewicz, wdowa po oficerze, który trafił do obozu w Starobielsku i nigdy stamtąd nie wrócił.

- To nie tylko ludobójstwo. To zbrodnia na Polsce - mówi "Rz" jeden ze skarżących się - Stanisław Drabczyński z Krakowa, którego stryj - Ignacy Marian, zakonnik i student teologii, został zamordowany w Katyniu. Trafił do obozu w Kozielsku tylko dlatego, że miał na sobie w chwili aresztowania pożyczony plaszcz oficerski. Stanisław Drabczyński wierzy w znaczenie prawdy, która - jak mówi - powinna wyzwolić i Polaków, i Rosjan. - To była elita. Gdyby Ci ludzie wychowali dzieci, żylibyśmy w innej Polsce - dodaje.

Ze skargą, nieprzypadkowo kierowaną dokładnie w 70. rocznicę podpisania przez Stalina rozkazu zamordowania blisko 22 tys. polskich oficerów, policjantów, profesorów i duchownych występuje też m.in. Ewa Osiecka z Warszawy, córka oficera rezerwy Aleksandra Marka Kowalskiego. Nie pamięta ojca - hokeisty, dwukrotnego olimpijczyka, bo kiedy wybuchła wojna, miała zaledwie rok. Dziś ma nadzieję na uczciwość Trybunału - powiedziała "Rz". Dlatego zdecydowała się wystąpić przeciwko Rosji. Nie jest natomiast zadowolona z dotychczasowych planów obchodów kwietniowej rocznicy w Katyniu. - Zapowiedzi są niejasne. Czy to wypada, żeby potomkowie katów zapraszali potomków ofiar? - zastanawia się... » czytaj całość


 

 

AE2webs@gmail.com